X
تبلیغات
رایتل
وبسایت دانشجویی مهندسی شیمی
سلام.... امیدواریم بهترین سایت دنیا رو بنویسیم www.iaushirazche.ir
خوش اومدید...لطفاَ با نظراتتون ما رو در بهبود وبسایت یاری کنید.,.,.شما میتونید با عضو شدن در خبرنامه،از مطالب جدید وبسایت با خبر بشین.,., .از لیست موضوعات وبسایت،موضوع مورد نظر خودتون رو انتخاب کنید

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 18 بهمن‌ماه سال 1389

مایا نام مجموعه‌ای از اقوام سرخ‌پوست در جنوب مکزیک و شمال آمریکای مرکزی است. مایاها از مشهورترین قبایل بوده‌اند. آنان شهرهایشان را در دل جنگلهای بارانی می‌ساختند. فرزندان آنها، هنوز هم در این منطقه‌ها زندگی می‌کنند.

قوم مایا از جمله تمدن‌های بسیار پیشرفته آمریکای مرکزی بود. دست آوردهای مایاها در هنر، معماری، نجوم و ریاضیات بسیار چشمگیر بود. 

نخستین مایاها در دولت-شهرهایی زندگی می‌کردند که به احتمال زیاد پادشاهان روحانی آنها را رهبری می‌کردند.شواهدی از این دولتها در حدود ۲۵۰ میلادی در دست است؛مثل ستون‌های سنگی که به امر حکمرانان برافراشته شدند تا آنان موفقیتهایشان را بر آنها ثبت کنند.طی چند نسل،مایاها شهرهای بزرگی چون تیکال (نام قدیمی گواتمالا) ساختند که جمعیت آن به ۵۰ هزار نفر می‌رسید.مایاها در سرتاسر شبه جزیره یوکاتان تا اقیانوس آرام پخش شده بودند. 

بزرگان دینی مایا آموخته بودند که چگونه سال خورشیدی،ماه قمری و حتی حرکتهای سیاره زهره را محاسبه کنند.مایاها برای این محاسبه‌ها،ریاضیات ترکیبی را بکار می‌گرفتند و ماهرانه تر از سایر ملتهای آمریکایی، از خط (نوشتار)،استفاده می‌کردند.

واقعیت این است که تقویم مایا در سال 2012 به پایان می رسد ، به همین دلیل مایاها به دنبال هر دلیل مذهبی ، علمی ، اخترگویانه و تاریخی می گردند تا بیابند که چرا این تقویم می گوید که جهان رو به پایان است . رسالت مایایی کسب قدرتی است که بتواند مردم را در تمام جوامع نگران کند .  

تقویم مایا چیست ؟ 

 این تقویم توسط تمدنی پیشرفته به نام مایاها در حدود 250 تا ۹۰۰ میلادی به وجود آمده است . شواهد مربوط به امپراطوری مایا به قسمت های جنوبی مکزیک تا گواتمالا و اِل سالوادور می رسد

در نهایت تقویم آن ها از دوره ی بلندی استفاده کرد که 5126 سال دارد . این دوره بر اساس ملاحظات مذهبی ، محاسبات ریاضی روی اعداد 13 و 20 و همچنین اساطیر اخترگویانه ایجاد شده است.

سال مبدأ در شمارش طویل مایایی در «0.0.0.0.0» آغاز می شود . هر صفر از 0-19 تغییر می کند که هرکدام نشان دهنده ی روزهای مایایی است . مثلا اولین روز از شمارش طویل به صورت 0.0.0.0.1 نوشته می شود . این عدد اضافه می شود تا روز 19.  با افزوده شدن 1 روز دیگر یعنی 20 روز به صورت زیر نوشته می شود : 0.0.0.1.0  

این شمارش تا 0.0.1.0.0 ادامه می یابد(حدود یک سال ) و همین طور تا 0.1.0.0.0 (حدود 20 سال) و 1.0.0.0.0 )حدود 400 سال) . حالا مثلا تاریخ 2.10.12.7.1 در تقویم مایایی نشان دهنده ی تاریخ تقریبی 1012 سال و 7 ماه و 1 روز است .

واقعا تقویم جالبی است . ولی این تقویم با پایان جهان چه ارتباطی دارد ؟ رسالت مایایی تماما بر این اساس است که هنگامی که شمارش بلند مایایی تمام شود، یک اتفاق بدی به وقوع خواهد پیوست . متخصصین مایا از هر دو عدد 13 و 20 استفاده می کنند . طبق نظر ایشان پایان این دوره می تواند در 13.0.0.0.0 روی دهد . و این تاریخ برابر با 5126 سال است . این شمارش بلند دوره در 0.0.0.0.0 آغاز شده است که مطابق 11 آگوست 3114 پیش از میلاد می شود .  شمارش طویل دوره ی مایاها در 5126 سال بعد از این تاریخ یعنی در 21 دسامبر 2012 به پایان می رسد . 

نکته ی جالب این است که باستان ستاره شناسان مایایی هنوز اختلاف نظر دارند که آیا پایان تقویم در 13.0.0.0.0 است یا 20.0.0.0.0(حدود سال 8000 میلادی)
طبقه بندی:
ارسال توسط سمیرا
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
خبرنامه