وبسایت دانشجویی مهندسی شیمی
سلام.... امیدواریم بهترین سایت دنیا رو بنویسیم www.iaushirazche.ir
خوش اومدید...لطفاَ با نظراتتون ما رو در بهبود وبسایت یاری کنید.,.,.شما میتونید با عضو شدن در خبرنامه،از مطالب جدید وبسایت با خبر بشین.,., .از لیست موضوعات وبسایت،موضوع مورد نظر خودتون رو انتخاب کنید

بازدید : مرتبه
تاریخ : سه‌شنبه 6 اردیبهشت‌ماه سال 1390
آفتاب: گیاهشناسان از وقوع این رویداد بسیار هیجان زده شده‌اند زیرا گل بدبوی "تیتان آروم" پس از 75 سال گلبرگ‌های خود را گشوده و به طور کامل شکفته است. 


جمعیت کنجکاوی که برای مشاهده این پدیده دور این گل گرد آمده بودند به خوبی درک کردند که یکبار مشاهده نزدیک این گل برای تمام عمرشان کافی است، زیرا بویی که از این گیاه ساطع می‌شود به شدت نامطبوع بوده و به بوی جسد گندیده جانوران شباهت دارد.

از این رو این گیاه که در دانشگاه بیسل سوئیس از آن نگهداری می‌شود، "گل جسد" نیز نامیده می‌شود. این گل در روز جمعه از هم شکفته شده و انتظار می‌رود تا روز یکشنبه به همین شکل باقی بماند.

این گیاه 2.5 متری که زیستگاه اصلی آن در جنگل‌های بارانزای اندونزی است، یکی از بزرگ‌ترین گیاهان بدون شاخه و انشعاب در جهان به شمار می‌رود و به صورت میانگین هر یک دهه یک بار می‌شکفد و همین روند عجیب شکفتن باعث شده که مجموعه‌داران و گیاه‌شناسان به این گیاه تمایل زیادی داشته باشند.

بر اساس گزارش بی‌بی‌سی، گلبرگ این گیاه به اندازه یک چتر بوده و در هنگام شکفتن کامل قطر آن به حدود یک متر می‌رسد. بوی نامطبوع و آشکار این گل را می‌توان از فاصله 800 متری احساس کرد این بو که در شبها شدت آن افزایش پیدا می‌کند به منظور جذب حشرات گرده افشان به وجود آمده است به این شکل زمانی که گل برای گرده‌افشانی آماده باشد، انتشار بویی متعفن از آن آغاز می‌شود و برای 3 روز ادامه خواهد داشت.
طبقه بندی:
ارسال توسط مهرداد
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
خبرنامه